music styl metal

16. března 2010 v 12:49 | haník

Metal


Metal je hudební a částečně i životní a módní styl, který má v hudbě více odvětí. Příbuzným hudebním žánrem je např. gothic nebo emo. Také se můžete setkat s příbuzností metalu a satanismu. Metalové texty jsou většinou o "krvi, vraždách a hnusu světa", hudba je důrazná a pronikavá.

Power metal

Power metal je styl vycházející z heavy metalu s cílem vyvolat "epické" cítění. Včleňuje do sebe rysy hlavně z traditional metalu společně s thrash metalem nebo speed metalem. Okolo tohoto termínu ale existuje spor, který může odkazovat na dva odlišné, ale příbuzné styly: jeden propagovaný a značně praktikovaný v severní Americe a druhý založený v Německu a Skandinávii. V dnešní době se termín "power metal" vztahuje hlavně na ten evropský styl.

Melodic death metal

Melodic death metal (označován také jako melodeath) je podžánr death metalu. Obsahuje více melodických kytarových riffů, sól, akustické kytary a v neposlední řadě melodeath obsahuje i tvz. clean neboli čisté vokály na rozdíl od death metalu.

Občas se můžete setkat s názvem Gothenburg, což je jiné označení melodic death metalu. Gothenburg je město ve Švédsku, které je označeno jako místo vzniku tohoto žánru. Za zakladatele tohoto stylu můžeme považovat skupiny In Flames (starší tvorba), At the Gates a například Dark Tranquillity.

Death metal

Death metal je hudební styl vycházející z heavy metalu. První death metalové skupiny vznikaly v první polovině osmdesátých let ve Spojených státech.
Jednou z prvních kapel byli američtí DEATH.

Death metal je velmi těžké přesně definovat, většina kapel hrající death metal je ovlivněna jinými styly nebo hrají přímo kombinaci několika stylů. Obecně je death metal styl velmi agresivní, rychlý a brutální. Dalším obecným znakem je typický řev zpěváka, nazývaný growling. Moderní death metal je také charakterizován technicky náročnými kytarami a komplikovanou rytmikou. Témat textů v death metalu je řada, nejčastěji to bývají brutalita, satanismus, politika nebo pocity beznaděje.

Black metal

Black metal je hudební styl vycházející z death metalu, kde hlavním nástrojem jsou kytary. Kromě klasického nástrojového obsazení jsou často používaným nástrojem klávesy, dotvářející temnou atmosféru. Častým námětem blackmetalových kapel je satanismus. Jako jedna z prvních blackmetalových kapel by se dali označit Bathory. Rozmach tento styl zaznamenal v Norsku. Tam vznikly jedny z nejvýznamnějších kapel: Burzum, Darkthrone, Emperor, Mayhem, Satyricon. Z českých blackmetalových kapel můžeme zmínit např. klasiky Root.
Založení tohoto hudebního stylu a jeho definování se přiznává kapele Venom, konkrétně albu Black Metal.

Heavy metal

Heavy metal je hudební rockový styl, který se začal formovat již na přelomu 60. a 70. let 20. století. Je charakteristický rychlým a agresivním rytmem a používáním elektrických kytar. Začátky heavy metalu žánrově vycházejí z křížení blues a rocku. Přímého předchůdce lze hledat v hard rocku, a sice ve skupinách jako Black Sabbath.


Navazující styly metalu

V 80. letech na heavy metal navazují melodický speed/power metal a agresivní thrash metal. V devadesátých letech vycházejí z heavy metalu některé další podžánry jako death metal, black metal, gothic metal. Zajímavá je též interpretace tohoto žánru na klasické hudební nástroje skupinou Apocalyptica. Dnešní významnou metalovou skupinou je také Etica.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 !zabella !zabella | Web | 16. března 2010 v 12:55 | Reagovat

Ahoj na mojom blogu som vymyslela novu suťaž SONT prosím napíš mi tvoj názor k sútaži x)

2 SweetGirl SweetGirl | Web | 19. března 2010 v 18:43 | Reagovat

Ahojky mám new blog o mě a nabírám SB chceš se přidat??Byla bych moc ráda!!

3 Adí Adí | Web | 21. března 2010 v 9:00 | Reagovat

hoy xD HeŽkÝ xD

4 haf haf | Web | 2. června 2010 v 13:15 | Reagovat

To jsou krávoviny:D Prý, že emo je příbuzným hudebním žánrem metalu:D Panebože...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama