knižní předloha

22. února 2010 v 17:50 | haik

Knižní předloha

V této sekci naleznete informace o stejnojmenné knižní předloze od L.J.Smithové, podle které je seriál Vampire Diaries natáčen. Zároveň si můžete přečíst i stručné obsahy jednotlivých knih a několik vybraných citací.
Všechny texty napsala Renča, za což jí patří náš obrovský dík.
Nakladatelství Fragment vydalo první dva díly Upířích deníků (Probuzení a Souboj) 16.10.2009, další dva díly (Zášť a Temné shledání) budou vydány 18.1.2010. Objednat si je můžete na stránkách Fragmentu. V souvislosti s vydáním knih u nás vznikly i webové stránky Upiri-Deniky.cz, kde naleznete spoustu materiálů týkající se knižní série (první dvě kapitoly z první knihy, wallpapery, ikonky, apod.). Pokud se tedy chcete dovědět něco o knihách, o postavách či autorce L. J. Smithové, neváhejte a navštivte Upiri-Deniky.cz!

Lisa Jane Smith - Vampire Diaries

Tetralogie románů pro mladé od L.J.Smithové byla poprvé vydána v letech 1991-92. Na ni autorka navázala trilogií The Return, první díl s názvem Nightfall vyšel v únoru 2009. Druhý díl Shadow Souls je plánován na únor 2010 a třetí díl Midnight na rok 2011. Navazující trilogie začíná krátce po událostech z dílu Dark Reunion.
Vampire Diaries jsou o lásce, přátelství, touze, moci, pomstě a obětování. Je to příběh Eleny Gilbertové, "zlaté dívky" - krásné, populární, přesto osamělé ve své rodině i v kruhu svých přátel.
Je to o Stefanovi Salvatore - temném, záhadném novém studentovi se strašidelnou minulostí, táhnoucí se pět století zpátky.
Je to taky o Eleniných kamarádech - Bonnie, Meredith a Mattovi - a jejich silném přátelství k Eleně a jednoho k druhému, a to i v situacích, kdy se události začínají vymykat kontrole.
A je to o Damonovi, starším bratrovi Stefana, který má svou zcela vlastní motivaci.
Příběh je zasazen do malého městečka Fell's Church ve Virginii, založeném na začátku 19. století, které bylo téměř zničeno za občanské války. Temná historie města se zlověstně vznáší nad celým příběhem; zchátralý kostel a zanedbaný hřbitov tvoří body krajiny, kterou si nárokují přilehlé temné lesy a duchové.

Probuzení / The Awakening (1991)

Elena je krásná, všemi oblíbená středoškolačka, kterou by chtěli všichni kluci, a všechny holky chtějí být jako ona. A Elena je zvyklá dostat vše, co si umane. Když se na škole objeví hezký a záhadný Stefan, je rozhodnutá ho dostat nebo umřít. Stefan však skrývá nebezpečné tajemství.
V době italské renesance se on a jeho bratr Damon zamilovali do mladé a krásné upírky Katherine. Ačkoli Katherine měla v sobě dostatek lásky pro oba bratry, každý ji chtěl jen pro sebe. Při vzájemném souboji oba zahynuli a probrali se jako nesmrtelní upíři se zlomenými srdci a neutuchající vzájemnou nenávistí.
O staletí později jsou Damon a Stefan hnáni osudem do městečka Fell's Church ve Virginii a historie se opakuje. Znovu jsou oba přitahování ke stejné dívce - Eleně, která je Katherine neskutečně podobná.
Zatímco Elena vymýšlí, jak získat Stefana, v městečku se množí záhadné vraždy. Fell's Church je magnetické pole pro zlo. A temný les, starý hřbitov a zřícenina starého kostela nejsou jediná místa, kde můžete přijít o život.
Citace:
Caroline: "Come on, Elena. You've already got Matt. What more do you want? What can you do with two that you can't do with one?"
Elena: "What's the use of being queen of the school if you can't pull a little rank sometimes?"
Matt: "I don't think he'll ever let anybody get through that wall. Which is a damn shame, because I think that behind it he's miserable."
Bonnie: "When you get rid of Matt, can I take him off and comfort him?"
Elena: "I won't ever bother you again, I won't ever talk to you at school, but I want to know the truth before I go. Why do you hate me so much, Stefan?"

Souboj / The Struggle (1991)

Elena si brzy uvědomuje, že mnohem nebezpečnější, než být zamilovaná do upíra, je, když po ní touží upíři dva. Zatímco Stefan se snaží potlačit svou instinktivní žízeň, Damon se vytrvale snaží získat Elenino srdce.
Stefan zmizel a Elenu sžírá strach. Žádá o pomoc toho, koho by nejradši nikdy nepotkala, Damona. S pomocí svých přátel nakonec nachází Stefana ve stavu blízko smrti a zachraňuje ho svou krví. Nedobrovolně si taky vymění krev s Damonem a je tak svázána s oběma bratry. Napětí ve vyprávění stoupá až k šokujícímu konci.
Elenino chování se výrazně mění, už není tou obletovanou populární dívkou, není tak sebestředná a sobecká, více se stará o svou rodinu a kamarády. Pro svou lásku ke Stefanovi je ochotna obětovat vše.
Citace:
Damon: "What will you do, Elena? What can you do, against me?"
Elena: "I don't know, but I'll find something. Believe me."
Damon: "You've tried everything else, and nothing has satisfied you. You're the girl who has everything, but there's always been something just out of your reach, something you need desperately and can't have. That's what I'm offering you. Power. Eternal life. And feelings you've never felt before."
Meredith: "Stand up, Elena, unless you want become an ice princess for real."
Bonnie: "Are you kidding? We love danger. I want to be young and beautiful in my grave, remember?"
Caroline: "Let's just say that going out with a murderer can put a cramp in your social life."
Damon: "You little fool. If you're that eager to meet death I can introduce you myself."

Zášť / The Fury (1991)

Elena se probouzí jako upírka. Patří teď Damonovi. Zatímco ji lidé v městečku oplakávají jako mrtvou, ona v noci loví v temném lese. Elena si vzpomíná na svou lásku ke Stefanovi a městečko čelí dalšímu zlu.
Zlu starému, mrazivému a nelidskému. Zlu schopnému obrátit všechny psy ve městě proti svým majitelům. Zlu schopnému si podrobit a kontrolovat přírodní živly silou vlastní vůle. A tohle Zlo je zaměřeno na Damona, Stefana a obzvláště Elenu. Teď je to jen na těchto třech upírech a Eleniných kamarádech, aby zastavili sílu, která je připravena zničit Fell's Church a jeho obyvatele.
Vrací se mocný nepřítel z Damonovy a Stefanovy minulosti. Tohle je poslední bitva, a jediný způsob jak ji vyhrát, je obětování Eleny.
Citace:
Elena: "I heard you two fighting, and I came to help you. And then you wouldn't even let me kill him."
Stefan: "Yes, why didn't you? It would have been the easiest thing to do."
Damon: "Maybe I don't like things easy."
Matt: "I always knew there was something about you. I told myself it was just because you were from another country."
Stefan: "I told you, we're hunters. Killers. You're the sheep; we're the wolves. And Tyler has been asking for it every day since I came here."
Matt: "And you're not even sorry? You don't even regret it?"
Stefan: "Why should I? Do you regret it when you eat too much steak? Feel sorry for the cow?"
Meredith: "Maybe this is the time to tell us the whole story, Elena. Like all those minor details you left out the last time we asked you for the whole story."
Bonnie: "I'm supposed to leave Damon alone; I'm supposed to leave Alaric alone… Are there any guys I'm not supposed to leave alone?"

Temné shledání / Dark Reunion (1992)

Příběh se odehrává půl roku po Elenině smrti, a je téměř celý vyprávěn z pohledu Bonnie. Bonnie je schopna působit jako médium a má sny o Eleně na Onom světě, sny čím dál tím víc děsivější. Městečko čelí dalšímu nepříteli, který zabíjí mladé dívky.
Eleniní kamarádi proto povolají na pomoc Stefana, který se vrací zpět do městečka i s Damonem. Ale na čí straně Damon je? A podaří se jim porazit zlo, které je mnohem starší, než bylo to předchozí?
Stefan nechce, aby Eleniní přátelé čelili tomuto zlu spolu s ním. Oni jsou však rozhodnuti mu pomoci, a tak mu nabízejí svou krev, aby byl v bitvě silnější. A když už se zdá, že nepřítele neporazí a Stefan je na pokraji smrti, podaří se Bonnie povolat pomoc, kterou nikdo nečekal.
Upíři, čarodějky, duchové a vlkodlaci - vše v jedné knize.
Citace:
Elena: "Caroline, don't be a jerk. You're lucky I'm talking to you at all."
Meredith: "Why would Elena ask it if it were impossible?"
Bonnie: "Elena asked lots of impossible things. Don't look like that, Matt. You know she did. She wasn't a saint."
Damon: "Little brother, the world is full of what you call 'wrong'. Why not relax and join the winning side?"

The Return: Nightfall (2009)

Když se Elena obětovala pro dva upíry, kteří ji milují, ocitla se na Onom světě. Ale jen do té doby, než ji nadpřirozené síly povolaly zpět na Zem.
Teď už není pouhý člověk. Má sílu a nadání, které ji byly uděleny v posmrtném životě. Její krev má unikátní sílu, která ji dělá neodolatelnou pro všechny upíry.
Stefan chce najít způsob, jak udržet Elenu v bezpečí, aby spolu mohli žít. Damon, ovládaný neukojitelnou touhou po moci, chce Elenu pro sebe. Když je Stefan vylákán z městečka, Damon se ujímá své šance přesvědčit Elenu, že on je ten bratr, se kterým má strávit život.
A na městečko znovu upadá temnota a Damon, který byl vždy lovcem, se stává lovnou kořistí zlomyslného tvora, který ho ovládá svou vůlí, a který netouží jen po Elenině krvi, ale po její smrti.
Citace:
Meredith: "Why are you suddenly interested in Elena again? How can we be sure that you won't go spreading the news of this all around Fell's Church?"
Caroline: "Why would I want to?"
Meredith: "Attention. You'd love to be at the center of a crowd, giving them every juicy detail."
Bonnie: "Or revenge. Or jealousy. Or boredom. Or-"
Matt: "Okay. I think that's enough with the reasons."
Stefan: "Don't call on Hell. Not here. Not now. Because Hell might hear and call back."
Meredith: "Stefan would be polite while he was being staked to death." Bonnie: "It wasn't a wolf. It was … backward. It's head was on the wrong side. Or maybe it had heads on both ends."
Damon: "Is it a halo? Did you get canonized while I wasn't looking? Am I addressing St.Stefan now?"
Matt: "The last thing I knew you were trying to kill me. That doesn't exactly get you on my good side. Second, people just don't go around kissing girls because they're pretty or their boyfriend takes a day off." Damon: "Don't they? I do."
Damon: "I used psychic pain on him, and that's stopped a lot of hearts from beating. But your Matt's tough. I like that. I made him suffer more and more, and yet he still went on living because he was afraid to leave you alone

//<![CDATA[ FB.init("15e646abec5958f96c6c309665a94250"); //]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evelyn Evelyn | Web | 16. března 2010 v 19:09 | Reagovat

knížky sou taky moc dobry,ale serial taky ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama